Program ATTACHI został wymyślony i wdrożony w poznańskiej Kancelarii Prawnej Połomski & Kłobuchowski Radcowska Spółka Partnerska.
Jego pomysłodawcami są radcy prawni, którzy w codziennej pracy zmagają się z tworzeniem pism zawierających duże (a czasami ogromne) ilości załączników. Ich pomysł został doceniony w konkursie Innowacyjna Kancelaria, organizowanym przez Krajową Radę Radców Prawnych oraz miesięcznik Forbes.
Artykuły nt. konkursu oraz laureatów zostały opublikowane na stronie portalu http://www.kancelaria.lex.pl w miesięczniku Forbes.
W ślad za miesięcznikiem Forbes cytujemy fragment artykułu nt. ATTACHI:
W tegorocznym konkursie kapituła zdecydowała się przyznać wyróżnienie, które przypadło Radcowskiej Spółce Partnerskiej Połomski & Kłobuchowski, sześcioosobowej kancelarii, za stworzenie na własne potrzeby i wdrożenie dodatku do edytora MS Word o nazwie „Attachi”, który wspiera sporządzanie dokumentów z wieloma załącznikami. Nie byłoby w tym może nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że aplikacja powstawała w kancelarii.
Potrzeba stała się matką wynalazku, gdy kiedyś w kancelarii podczas kompletowania obszernego pisma, zawierającego kilkaset załączników – ponad 300 dokumentów, w tym ogromną specyfikację istotnych warunków zamówienia, kilka umów z aneksami oraz korespondencję stron, wydrukowane stosy kartek nieopatrznie zrzucono na podłogę. Zorientowanie się, co czego dotyczy, było nie lada wyzwaniem, a czas naglił.
– Wtedy zamarzył nam się program, który pomógłby wszystko porządkować i drukować automatycznie, bez straty cennego czasu, jaki możemy poświęcić na pracę merytoryczną – mówi Łukasz Połomski, partner w kancelarii Połomski & Kłobuchowski.
O swoim pomyśle opowiedział Patrykowi Mikołajczykowi, który w kancelarii pełni funkcję konsultanta ds. ekonomicznych i rachunkowych, ma także kompetencje i zacięcie informatyczne. Okazało się, że nie ma przeszkód technicznych, by napisać program, który poprawi efektywność pracy. Został zatem stworzony. Od ponad roku jest wykorzystywany w codziennej pracy, umożliwia np. tworzenie listy załączników, generowanie wszystkich plików-załączników zawartych w piśmie do wybranego folderu (z numeracją i nazwami) czy tworzenie jednego pliku zawierającego wszystkie załączniki, co pozwala na wydruk całości jednym kliknięciem.
– Wielu prawników myśli, że klient doceni ilość czasu włożonego w przygotowanie dokumentów. To nieprawda, dla klienta wartością jest efekt pracy. Jeżeli taki sam bądź nawet lepszy efekt można osiągnąć przy mniejszym nakładzie pracy, to wszyscy są zadowoleni – komentuje Damian Kłobuchowski, partner w kancelarii Połomski & Kłobuchowski.
Dodaje, że na cenę usługi składa się wynagrodzenie według stawki godzinowej, a przecież tylko część tego czasu to praca stricte prawnicza, bo resztę pochłania kompletowanie dokumentów. Zatem skrócenie tego czasu to czysty zysk – niższa cena dla klienta i oszczędność pracy prawników.
– Często jesteśmy pytani, jak to wszystko tak sprytnie oznaczyliśmy; spotykamy się też z próbami kopiowania naszego sposobu oznakowania. To cieszy, bo jak mówi stare japońskie przysłowie, „naśladownictwo jest najlepszym pochlebstwem” – dodaje Łukasz Połomski.
(pełna treść artykułu na stronie http://www.forbes.pl/kancelarie-szyja-na-miare-konkurs-innowacyjna-kancelaria-,artykuly,178779,1,2.html)
Portal Kancelaria.lex.pl ATTACHI poświęcił następujący tekst (fragment artykułu):
Decyzją kapituły konkursowej, wyróżnienie otrzymała kancelaria Połomski & Kłobuchowski Radcowska Spółka Partnerska, która zyskała uznanie Kapituły za innowację polega na wymyśleniu, stworzeniu i wdrożeniu specjalnego dodatku do edytora MS WORD o nazwie „ATTACHI”, który wspiera tworzenie pism z dużą ilością załączników – oszczędza czas, automatyzuje czynności techniczne, zwiększa kontrolę nad obszernymi dokumentami, redukuje ryzyko pomyłek i pominięć przy kompletowaniu dokumentów, wprowadza dodatkową systematykę, która ułatwia pracę również adresatom pism sporządzanych przez kancelarię.
- Czujemy się niezmiernie zaszczyceni wyróżnieniem, albowiem jesteśmy relatywnie niewielką i młodą kancelarią, a „plug-in” ATTACHI zrealizowaliśmy własnymi siłami – mówi radca prawny Łukasz Połomski z wyróżnionej kancelarii – Nasz projekt pokazuje, iż niejednokrotnie znaczące innowacje mogą zostać wprowadzone bez udziału znacznych nakładów finansowych. Ponadto ocena Kapituły jest zarówno dla nas, jak i dla innych kancelarii, wyraźnym sygnałem, że warto realizować swoje pomysły. Jest to także zachęta do dalszej pracy nad rozwojem ATTACHI oraz kolejnymi naszymi pomysłami – dodaje.
Opowiada, że sam moduł ATTACHI należy do sfery „prawniczej kuchni”, a inne osoby mają do czynienia jedynie z jego rezultatem. Po samych dokumentach nie widać przecież w jaki sposób zostały przygotowane. – Niektórzy mogą nawet sądzić, iż cała ta numeracja i uporządkowanie dokumentów zostało przygotowane ręcznie – co jest oczywiście możliwe. Zaleta modułu polega jednak na tym, iż dzięki wykonaniu kilku dodatkowych czynności w toku tworzenia pisma, cała reszta dzieje się automatycznie. Być może w innych kancelariach istnieją analogiczne rozwiązania. Ponieważ jednak często jest to element konkurencji, wewnętrzne know-how kancelarii rzadko jest ujawnianie. Klienci chwalą sobie, iż otrzymują od nas całe pakiety dokumentów (pisma i załączniki), które znacznie łatwiej jest weryfikować, dalej opracowywać i archiwizować. Ponadto oszczędnością czasu staramy się dzielić z klientami, jeśli przy kalkulowaniu stawek za pracę nad istotnymi pismami znacznie zredukowane mogą zostać czynności techniczne. Wyższy poziom organizacji pism i załączników zauważają też sądy oraz przeciwnicy – dodaje Łukasz Połomski.
(pełna treść artykułu na http://www.kancelaria.lex.pl/czytaj/-/artykul/dr-krystian-ziemski–partners-innowacyjnaa-kancelaria-2014)